Други

Учени откриват прост трик за по-бързо бягане

Резултатът е незабавно подобрение с приблизително 3% във времето за 20-метров спринт.

Неотдавнашно проучване от Университета в Есекс (Обединеното кралство) революционизира начина, по който разбираме подобряването на спортните постижения, особено при младите футболисти. Далеч от традиционните методи, основани на повтарящи се упражнения и интензивна физическа подготовка, изследователите показаха, че тайната на по-бързото бягане, изненадващо, може да се крие в езика. Изследването е проведено в сътрудничество с младежката академия на Тотнъм Хотспър, един от най-престижните клубове в Англия. Експериментът се състои в това да се предложат на играчите инструкции, базирани на изображения и метафори, като например „излита като самолет“. Резултатът е незабавно подобрение от приблизително 3% във времето, за спринт на 20 метра. Цифра, която обикновено изисква седмици физическа подготовка, за да се постигне.

Силата на ума над тялото

Д-р Джейсън Моран, водещ автор на изследването, обяснява, че фокусирането на вниманието на спортистите върху обкръжението им, а не върху собствените им движения, освобождава потенциала на тялото да се движи по-плавно. „Думите, които използваме със спортистите, имат реален и почти мигновен ефект върху тяхното представяне“, казва Моран. Според експерта аналогиите и метафорите помагат на младите хора да визуализират действието и да изпълняват движенията по-естествено, избягвайки сковаността, често генерирана от прекалено технически инструкции.

Въпреки че проучването е проведено с елитни футболисти, неговите открития могат лесно да се приложат и в друг контексти. Моран предполага, че тези видове подсказки могат да бъдат полезни както в часовете по физическо възпитание, така и в основното обучение, позволявайки на учителите и родителите да помогнат на децата да подобрят спортните си постижения, по един доста прост и ефективен начин.

Това откритие подчертава значението на комуникацията в спорта и отваря вратата към нови форми на тренировки, основани на психологията и креативността на спортистите. Този метод може без проблем да се прилага и в останалите сфери на образованието.