Други

Проучване разкрива ползите от дистанционната работа

Науката потвърждава, че работата от вкъщи подобрява здравето, съня, качеството на живот и ни прави по-щастливи.

Четиригодишно проучване разкрива, че доброволната работа от разстояние има положителен ефект върху физическото и емоционално благополучие на служителите.

Наистина ли работата от вкъщи е полезна?

Какво въздействие има тя върху здравето, производителността и личния ни живот?

Амбициозно четиригодишно проучване, проведено в Австралия хвърля светлина върху тези въпроси. Проучването, ръководено от екип от Университета на Южна Австралия, заключава, че дистанционната работа, когато е избрана, а не наложена, има ясен положителен ефект върху качеството на живот на работниците.

Един от най-забележителните ефекти от работата, от разстояние е подобряването на моделите на сън. Данните показват, че хората, които работят от вкъщи, спят средно с половин час повече всяка нощ, което се изразява в по-спокоен сън и следователно в повече енергия и подобрено настроение през деня.

Времето, което преди се е прекарвало в пътуване до работа, средно около 4,5 часа седмично, сега може да се използва за лични, семейни или дори развлекателни дейности. Според проучването, работниците получават до десет допълнителни дни свободно време годишно. Това води до по-голямо чувство за баланс и автономност. Освен това, работата близо до кухнята е насърчила връщането към домашно приготвените ястия. Съобщава се и за увеличение на консумацията на плодове, зеленчуци и пресни продукти, както и за цялостно подобрение в хранителните навици на тези, които редовно работят от разстояние.

Има ли недостатъци да работиш от разстояние ?

Въпреки ползите, дистанционната работа създава и предизвикателства. Липсата на личен контакт може да попречи на сплотеността на екипа и да доведе до известна степен на социално откъсване. Проучването обаче подчертава, че тези ефекти не се изразяват в спад в производителността. Всъщност в много случаи производителността се поддържа или дори се подобрява, когато служителите имат свободата да организират работната си среда и темпо.

Изследователите подчертават ключов момент и той е, че въздействието на дистанционната работа варира в зависимост от това дали е опция или задължение. Когато работниците имат избор и подкрепата на своите началници, ефектът върху тяхното благосъстояние е значително по-положителен.

Нова работна парадигма?

Далеч от това да е мимолетна мода, дистанционната работа изглежда се консолидира като инструмент за благосъстояние и ефективност, когато се прилага с гъвкавост и дискретност. Все повече компании по света избират хибридни схеми, които им позволяват да комбинират най-доброто от двата свята. „Трябва да адаптираме начина си на разбиране на работата към разнообразието от начини на живот и нужди“, заключава докладът.

Ако едно нещо е станало ясно след години изследвания, то е, че работата от вкъщи е не само възможна, но може и да ни направи по-щастливи.

Източник: La Razón