Хюз игра за Уелс и Байерн в един ден
Марк Хюз току-що бе подписал с Байерн и трябваше да играе за „драконите“ срещу Чехословакия в Прага в квалификация за Евро 1988. Бившият футболист си спомня: „Вечерях с Ули Хьонес, който ме попита в колко часа е мачът за Уелс. Казах му, че е следобед и той каза: „Всичко е добре тогава, можеш да играеш и вечерта.““
„Противникът беше Борусия Мьонхенгладбах. Всъщност още бяхме във въздуха със самолета и пропуснахме първото полувреме, но аз стигнах там в началото на второто полувреме.“ Тогава Байерн спечели.
Можете ли да си представите – да помолите професионален футболист да играе два футболни мача в един ден?! Някои играчи са недоволни, ако имат 8 срещи на месец. А какво остава за цели 2 мача в един ден?!
Марк Хюз обаче направи точно това през ноември 1987 г., когато бе част от отборите на Байерн Мюнхен и Уелс в ранния следобед и след това вечерта. Тогава бившият футболист на Ман Юнайтед показа, че има завидна издръжливост, каквато малко негови съвременници притежаваха.
Мачът за Уелс беше изключително важна квалификация за Европейско първенство срещу Чехословакия, в която те трябваше да спечелят, за да имат някакъв шанс да участват на финалите на шампионата през 1988 г. Хюз имаше много работа в мача, тъй като се изправи срещу чешки отбор, ръководен от Йозеф Масопуст и включващ играчи като Иво Кнофличек, Томаш Скухрави и бъдещият вратар на Уест Хем Юнайтед Лудек Миклоско.
В този момент от футболната история обаче нямаше строго определени международни паузи, тъй като наставниците на националните селекции трябваше да изчакат, за да видят дали ще имат налични футболисти за важните мачове.
Наистина, Хюз успя да бъде на разположение както за клубния си отбор, така и за този на страната си в един и същи ден. Уелсецът премина под наем в Байерн Мюнхен от Барселона след доста главоболия в испанското първенство.
Новата придобивка на баварците информирал Ули Хьонес, че трябва да играе за „драконите“. Това можеше да е голям проблем за Байерн, тъй като същата вечер мюнхенци имаха доста важен двубой от турнира за Купата на Германия.
Но треньорът Хьонес измисли свой план, който удовлетвори всички. Той включваше полет с частен самолет през Европа и пътуване с Лада, за да може Хюз да бъде на разположение за мача от втория кръг на Купата на Германия срещу Борусия Мьонхенгладбах. Всичко това трябваше да стане непосредствено след квалификацията на Уелс в Прага.
В модерните времена, когато високоплатените футболисти се оплакват, че трябва да играят два пъти седмично, а мениджърите се оправдават с броя на контузиите, получени по време на мачовете за националните отбори, мисълта как една от най-големите звезди във футбола може да се включи в два двубоя в един ден изглежда просто немислима. Но удивително точно това направи Марк Хюз на 11 ноември 1987 г.
В средата на 80-те се наблюдава нещо като масов отлив на футболисти от националните отбори. Вместо това, голяма част от най-големите таланти по онова време избраха да бъдат част от най-влиятелните клубове и първенства на Стария континент. Това несъмнено бе продиктувано от по-високите заплати, давани във водещите отбори в Европа.
Наред с всичко друго, футболните звезди на Стария континент се радваха на далеч по-голяма посещаемост на мачовете на клубните си тимове, както и възможността да печелят най-желаните трофеи в най-интригуващите първенства.
Не на последно място, по същото това време английските клубове получиха забрана да се състезават в европейските турнири. Това се случи след трагедията на стадион „Хейзъл“. Да бъде част от европейския футбол стана мечта за всеки талант от Албиона. Именно поради тази причина Марк Хюз не се е поколебал да приеме идеята на Хьонес.
Той си създава име на твърд и безстрашен нападател, който играе страхотно във въздуха и с невероятен умение да стреля с топка от почти всяко положение. Хюз беше една от най-големите британски звезди по това време. Благодарение на неговата игра Ман Юнайтед спечели ФА Къп през 1985 г. Не след дълго, уелсецът привлече вниманието на някои от най-големите клубове на континента.
В края на 80-те Хюз се присъединява към бившия футболист на Евертън Гари Линекер и облича фланелката на Барселона. Каталунците плащат рекордната по това време сума от 2 милиона паунда. Но след само един сезон в Ла Лига Хюз, в който уелсецът се опитва да се приспособи към новата си среда и претърпя разочароващ втори сезон под ръководството на Тери Венабълс, съвсем скоро се озова в немилост на „Ноу Камп“.
Но неговият договор с каталунците бе за цели 8 години. Това го задължаваше да си намери клуб, който е готов да го вземе под наем, вместо да плаща трансферна сума за привличането му. За негово щастие не след дълго той грабна вниманието на Байерн Мюнхен, тъй като неговият агресивен стил на игра и физическите му способности бяха смятани по-подходящи за динамиката на германския футбол, отколкото за испанския.
Не само в Бундеслигата той доказа своята стойност. Хюз също беше ключова част от националния отбор на Уелс, който имаше реален шанс да се класира за първото си голямо първенство от почти 30 години. Неговото участие бе на път да предизвика конфликт на интереси между отговорностите му както пред тима на Байерн, така и пред „драконите“.
С футболисти като Невил Саутхол, Йън Ръш, Кевин Ратклиф и Пат Ван ден Хауве, заедно с Хюз, Уелс имаше доста добър отбор през 1987 г. „Драконите“ гостуваха в Прага, за да изиграят с Чехословакия мач, който трябваше да спечелят, ако искаха да се класират за Евро 1988 в Германия. Единственият проблем беше, че баварците имаха преиграване за купата на страната с Борусия Мьонхенгладбах същия този ден.
„Предишната седмица бях подписал с Байерн и вечерях с Ули Хьонес, който ме попита в колко часа е мачът с Уелс“, си спомня Хюз. „Казах му, че е около 16.30 и той каза: „Това е добре, тогава можеш да играеш и вечерта.'“
И така, Хюз стартира като титуляр за Уелс този следобед. Неговият отбор губи с 0:2 в чешката столица с попаденията на Иво Кнофличек и Михал Билек. Това поражение остави възпитаниците на треньора Майк Ингланд зад Дания и Чехословакия в класирането на квалификационната група 6. Така „драконите“ не успяха да да се класират за Евро 1988.
Без да има време да обмисли поражението, да не говорим за загряваща тренировка, Хюз веднага се отправя към летището и се качва на полета за Германия, за да може да изпълни задълженията си и да играе за Байерн. Целта на мюнхенци е да продължат напред в турнира за националната купа.
„Всъщност бяхме още във въздуха и тогава разбрах, че съм пропуснал първото полувреме.“, обяснява Хюз. „Но стигнах там в началото на второто полувреме.“ Едва ли може да се каже, че уелсецът коренно промени играта в мача с Борусия Мьонхенгладбах. По неговите собствени думи, той е бил „безнадеждно изтощен“.
Ала включването му през второто полувреме наистина оказа известно влияние върху изхода на мача. Байерн успя да навакса изоставане от 2 гола, за да стигне до 2:2. Баварците демонстрираха отдаденост и издръжливост, като в крайна сметка отстраниха Гладбах.
В днешно време няма как футболист да се включи в мач за националния си отбор, който се играе в един и същи ден с двубоите от водещо първенство или турнир за купата. Но ако това се случи, можете ли да си представите дали някой от скъпоплатените играчи от Висшата лига ще вземе участие в подобно преживяване? Днес това е невъзможно, дори няма да бъде допуснат подобен прецедент.
Хюз обаче нямал време да разсъждава върху това, тъй като е отведен направо в частен самолет. При това все още в пълната си екипировка. Със самолета той е излетял за Германия.
„Имаше една Лада, която да ни докара след мача“, добави Хюз. „Трябваше да се преоблека с екипа на Байерн в самолета.“
След като пропусна цялото първо полувреме, защото самолетът прелетя над стадиона, Хюз излиза на терена на „Олимпиащадион“ като резерва през второто полувреме, когато баварците изостават с 0:1.
„Изглежда моето появяване вдигна духа на отбора и публиката. За мен лично беше добре да загрея на стадиона“, каза Хюз, който бе дебютирал за Байерн седмица преди това. „Това беше майсторски ход на г-н Хьонес.“, заключи уелсецът.
В крайна сметка Байерн щеше да обърне резултата, за да победи Борусия Мьонхенгладбах с 3:2 след продължения. С този успех баварците продължиха напред в турнира.