Efbet Лига

ЦСКА София с нов минимален успех по пътя към титлата

ЦСКА победи Локомотив Пловдив с минималното 1:0 в двубой от третия плейофен кръг в шампионата и общо 33-и от началото на сезона.

В автор на единствения гол на „Българска армия“ се превърна капитанът Юрген Матей. Нидерландецът вкара с глава в 25-ата минута.

Двубоят между „червените“ и „смърфовете“ имаше своите интересни моменти и положения, повечето от които бяха за домакините.

И двата тима имаха претенции за дузпа по един път в мача. През първото полувреме столичният гранд искаше наказателен удар срещу Енес Махмутович, а четвърт час преди края пловдивчани пожелаха да бъде посочена бялата точка заради задържане на бранителя от Люксембург срещу Димитър Илиев. В добавеното време на мача гол на Бисмарк Чарлс бе отменен заради засада.

В крайна сметка ЦСКА задържа минималния си аванс до самия край и вече е с 80 точки на първата позиция. Шампионът Лудогорец е втори със 78, но и мач по-малко. Разградският тим играе в неделя вечер срещу ЦСКА 1948 в Бистрица.

ЦСКА създаде шанс още в седмата минута. „Червените“ развиха добра атака, като ниско подаване отдясно едва не се озова във вратата на Хоркаш след лош опит за изчистване на Зебли. При добавката хърватският страж блокира Дауда Бамба. Малко след това удар на Туфегджич отдалеч рикошира неприятно за Хоркаш, но вратарят се намеси и улови.

Още една опасна атака за домакините дойде в 14-ата минута – Вион настигна дълъг пас на Юга и влезе в наказателното, но там не сполучи с паса.

В 25-ата минута ЦСКА откри. „Червените“ отново вкараха след корнер, като Вион центрира, Линдсет отклони на първа греда, а от метър пред голлинията Юрген Матей порази вратата на „смърфовете“ за 1:0.

Столичният гранд можеше да удвои набързо – Гарсес получи в наказателното поле, освободи се от бранител и стреля по земя в далечния ъгъл, но не улучи вратата. Точно 10 минути след гола Бамба излезе сам срещу Хоркаш, опита да го преодолее и бе изпреварен от Паскалев. Впоследствие се оказа, че котдивоарецът е бил в положение на засада.

В 38-ата минута на срещата Енес Махмутович бе препънат в наказателното поле на Локомотив Пловдив. Реферът Станимир Тренчев обаче прецени, че контактът не е достатъчен за дузпа, а не получи и сигнал от ВАР стаята.

В края на полувремето удар на Амос Юга с глава мина до десния стълб.

Десетина минути след старта на втората част Бамба опита удар от около 20 метра, но не затрудни Хоркаш. Сетне Гарсес надбяга Паскалев и опита успореден пас от левия фланг за Бамба, но африканецът не успя да стигне до топката на чиста позиция.

В 72-ата минута Лазар Туфегджич нахлу мощно в наказателното поле отляво, освободи се от Паскалев и стреля силно в далечния ъгъл, но разтресе лявата греда.

Около четвърт час преди края на мача „железничарите“ от Пловдив също имаха претенции за дузпа. Потърпевшият от първото полувреме Махмутович задържа Димитър Илиев, но сигнал не последва, а от ВАР отново не сметнаха, че има нещо крайно грешно в преценката на арбитъра.

11 минути пред края подаване от фланга на Линдсет стигна до Амос Юга, който обаче си затвори ъгъла за шут и оплете топката в малката мрежа от външната страна.

В първата от добавените шест минути Назон не успя да вкара топката в мрежата само на метър от голлинията при успореден пас на Кареасо. В следващата секунда бе вдигнат и флага на страничния съдия.

В сетните секунди Бисмарк Чарлс прати топката във вратата на Хоркаш за втори път, но голът бе отменен заради засада.

ЦСКА: 1 Густаво Бусато, 6 Християн Петров, 2 Юрген Матей, 22 Енес Махмутович, 19 Иван Турицов, 15 Тибо Вион, 21 Амос Юга, 11 Лазар Туфегджич, 7 Джонатан Линдсет, 30 Дауда Бамба, 10 Маурисио Гарсес

Треньор: Саша Илич

Локомотив Пловдив: 23 Динко Хоркаш, 50 Йосип Томашевич, 91 Хорхе Сегура , 4 Мартин Паскалев, 13 Матеус Да Силва, 6 Христо Иванов, 33 Георги Каракашев, 15 Пиер Зебли, 10 Джовани , 7 Бабакар Дион, 9 Ерик Сорга

Треньор: Александър Томаш