ГимнастикаОлимпийски спортове

Евро 2023 в Турция

Турският курорт Анталия бе домакин на Европейското първенство по гимнастика. Спортната в града посрещна общо 321 гимнастици – 178 мъже и 143 жени. Взеха участие спортисти от 39 държави, които спориха за континенталните титли в доста труден период за домакините.
Само два месеца след опустошителните земетресения, които удариха страната-домакин и съседна Сирия, фокусът се измести върху спорта. Европейското първенство се превърна в символ на единството, позитивните емоции и върховите постижения.
Това са и най-важните акценти от шампионата:

Новата кралица на Стария континент

Още от дебюта си в турнирите за гимнастици старша възраст, Джесика Гадирова впечатли спортната общност. До момента гимнастичката е спечелила пълен комплект медали, в това число европейски отличия, олимпийски отборен медалист и световен шампион на земя. В Анталия Гадирова изведе своя национален тим до първата победа на континентален турнир. Отборът на Великобритания стана отборен шампион.
Индивидуално, суперзвездата стана едва втората гимнастичка от своята страна, която печели титлата в многобоя. Първата бе Ели Дауни през 2017 г. Гадирова стана и европейска шампионска на земя за трети пореден път. С това свое постижение гимнастичката е първата жена, сторила подобно нещо в историята на континенталните първенства. Не на последно място, трябва да се напомни, че Гадирова е все още на 18 години.

Националният герой

С всички очи, вперени в турския мъжки отбор, Адем Асил оправда репутацията си на изключително трудолюбив и силен психически гимнастик. 24-годишният спортист изведе своя национален тим до отборно сребро, преди да направи отлично впечатление с изпълненията си в многобоя. Със своето представяне на домашното Европейско първенство, Асил постигна по-голям успех от бронза, спечелен през миналата година в Мюнхен.
Турският състезател завоюва първата титла в многобоя за балканската страна. Чудесните изпълнения на Асил го превърнаха в най-титулувания спортист сред мъжете в Анталия. Към своите отличия турчинът добави и титла на халки. А това е уредът, в който Асил е действащ световен шампион.

Двойна сила

Голямата тема на състезанието при жените бяха близначките. И Джесика Гадирова, и Сан Уевърс са част от едно доста успешно дуо. В Анталия обаче, само Алис и Ейша Д’Амато бяха част от тандем, превърнал се в „сребърен“. Заедно те спечелиха 2-ото място за Италия в отборното състезание.
За европейската шампионка в многобоя за 2022 г., първенството в Анталия отбеляза завръщането ѝ в международните състезания. Азия лекуваше контузия на коляното, получена след финала на прескок в Мюнхен.
Едва ли има по-добър начин да преодолее това от среброто, спечелено на същата дисциплина в Анталия. За Алис това означаваше място на подиума в многобоя, добавяйки бронз и първата си индивидуална европейска титла за изящните изпълнения на успоредка.

Могъщата Ковач

София Ковач се превърна във вечна любимка на феновете. Представянето на гимнастичката в Анталия бе изключително. Унгарката завърши втора в многобоя, като бе изпреварена в самия край от вездесъщата Гадирова.
Преди финалния етап само 0.133 точки деляха двете спортистки. Ковач печели вицеевропейската титла в многобоя за втори път в кариерата си. Нейният бронз на греда означава, че тя се е превърнала в наистина завършен и комплексен състезател. Ковач има спечелени титли от предишните Европейски шампионати на прескок и успоредка.

Блестящата Сане

В първото си международно състезание след Олимпиадата в Токио, Сане Уивърс показа защо е сред водещите гимнастички. Олимпийската шампионка от 2016 г. изигра перфектно съчетанието си на греда. Нидерландката спечели златото, демонстрирайки стоманени нерви на коронната си дисциплина.
Това е втората европейска титла за Уивърс на греда помогна на националния тим от Ниската земя да спечели бронз в отборното състезание. Класирането бе повторение на представянето им в Глазгоу през 2018-а. Навършвайки 32 години през септември, Уевърс доказва, че възрастта определено не е от значение.

Добре дошла обратно, Беки

След като претърпя поредица от неуспехи в последните си участия, европейската шампионка на успоредка от 2014-а и 2016-а Беки Дауни се завърна в Анталия. Решителна и концентрирана както винаги, Дауни се класира във финала на уреда. Със своите изпълнения Беки помогна на Великобритания да завоюва европейската отборна титла за първи път в своята история. Индивидуално Дауни отново заслужи овациите на успоредка, завършвайки със сребърен медал.

Белгия в най-добрия си вид

Тимът на страната записа историческо постижение на Евро 2023. С предстоящото Световно първенство в Антверпен през есента, гимнастиците на Белгия показаха в Турция страхотна решителност, спокойствие и отборен дух. Шумно подкрепян от съотборниците си, Максим Джентгес направи нещо изключително. Той се превърна в първия белгийски гимнастик, спечелил медал – сребро на кон.
Лиза Вален и Мелисe Брасар впечатлиха във финала на многобоя. Двете гимнастички завършиха съответно 4-ти и 5-ти. На прескок Вален напомни за славната Аадже Ванвалегем, като спечели бронзовия медал.

История за Италия

Италианският мъжки отбор с участието на Юмин Абадини, Лоренцо Мин Казали, Матео Левантези, Марко Лодадио и Марио Макиати сътвориха нещо изумително на Европейското първенство. „Адзурите“ постигнаха шокираща за мнозина победа. Едва през миналата година отборът се появи за първи път на европейския подиум, като спечели сребърен медал. Това говори за голямо израстване, само в рамките на 2 първенства.

Смяна на караула

Точно 10 години след като легендарният Макс Уитлок стана първият европейски шампион на Великобритания на земя, щафетата бе предадена на младите, но способни ръце на Люк Уайтхаус. Впечатлявайки публиката с високо тройно салто, Уайтхаус записа дебюта си в Европейското първенство за старша възраст. По пътя си към триумфа, 20-годишният гимнастик победи действащия олимпийски и защитаващ европейския шампион Артем Долгопят. Така Уитлок стана едва 4-тия британски континентален първенец на земя.

Кралят на подиума

След като спечели първия си европейски медал преди невероятните 10 години и добави сребро през 2016 и 2022 г., действащият световен шампион Артур Давтян показа запазената си марка – отлично изпълнение на прескок. С това спечели злато в Анталия. За Давтян титлата е първа на континентално първенство.

Семейна традиция

Оставяйки своя отпечатък в юношеските турнири, Сабрина Манека-Войнеа започна да набира скорост тази година, участвайки и в надпреварите за старша възраст. Спечелването на два златни медала на Световната купа в Доха подготви румънската тийнейджърка за шампионата в Анталия. Гимнастичката участва на земя, завършвайки на 3-о място. За голяма радост на майка ѝ – треньорката Камелия Воинея, която самата е сребърна медалистка от Европейското през 1987 г. на този уред.

Златният Тин

Специалистът на висилка Тин Сърбич успява да спечели призово място на почти всяко състезание. Трудно е да си представим, че той все още няма в актива си европейска титла. Така бе до първенството в Анталия. Хърватската суперзвезда, която може да се похвали със световната титла през 2017 г. и олимпийското сребро, се представи отлично в последния финал на уреда, за да спечели за първи път континенталната титла.

Все по-нагоре

Райс Макленаган продължава да вдига летвата за Ирландия. Той е все още само на 23 години, но спечели втората си европейска титла на кон. Това става 5 години след историческия успех на Ирландия. Действащият световен шампион вече е и европейски шампион и определено няма кой да го спре.

Спокойният печели състезанието

Известен с уверения си вид, украинецът Илия Ковтун бе невъзмутим по време на цялото състезание в Анталия. Той се класира на първо място в квалификациите преди финала на многобоя. Европейският шампион за юноши от 2020 г. се задоволи с бронза, като това е повторение на представянето му от 2021 г.
Украинецът спечели първата си европейска титла за старша възраст на успоредка, където техниката му е ненадмината. Половин час по-късно той добави бронз на висилка към своята непрекъснато нарастваща колекция.

Супер Коко

6 месеца след бронза си на прескок от Световното първенство, Колин Девилард се пребори с конкурентките си за континентална слава. Фантастичното завръщане и първото място за френската звезда е повторение на това, което постигна за първи път през 2017 г.