Футбол свят

Франция с рекордна победа над Ирландия

Франция постави нов рекорд за победи на националния отбор, след триумфа си с 2:0 в квалификационната група B на Евро 2024. „Петлите“ спечелиха у дома срещу Ирландия в четвъртък вечер.

Момчетата на Дидие Дешан влязоха в сблъсъка на „Парк де Пренс“ с амбицията да затвърдят превъзходството си в групата. Франция записа четири поредни победи от старта на кампанията. „Петлите“ надиграха последователно Нидерландия, Гърция, Гибралтар и Ирландия. Преди това Франция бе спечелила срещу островитяните с 1:0 в Дъблин преди шест месеца.

При визитата на „детелините“ Бенджамин Павар подпечата победата на „сините“ с великолепно изпълнение. В четвъртък на „Парк де Пренс“ Орелиен Чуамени откри резултата за Франция още през първото полувреме. Защитникът на Интер взриви трибуните с мощен удар извън наказателното поле.

След това Дешан трябваше да замени Жиру, който получи контузия в 26-ата минута. Неговата резерва се превърна в герой за домакините. Тюрам отбеляза второто попадение за Франция малко след почивката, като по този начин „петлите“ продължиха с победния си ход в евроквалификациите.

26-годишният играч се завъртя в наказателното поле и нанесе силен удар в горната част на вратата на Ирландия. А вратарят на „сините“ Майк Мейнян направи блестящо спасяване, след като Киедози Огбене се опита да върне „зелените“ в мача.

По този начин френският национален отбор има вече пет поредни победи в квалификациите. Освен това „петлите“ не са допуснали гол през кампанията. Това се случва за първи път в тяхната история. Франция надигра последователно Нидерландия с 4:0, Гърция с 1:0 и Гибралтар с 3:0.

Предишното най-добро постижение на „сините“ е от квалификациите за Евро 2008. Тогава Франция също не допусна попадение в мачовете си срещу Фарьорските острови, Литва, Украйна, Грузия и Италия, между октомври 2006 г. и септември 2007. В последния си двубой обаче, „петлите“ завършиха 0:0 с „адзурите“.

Отборът на Дешан също е един от само двата отбора през тази кампания, които все още не са допуснали гол в квалификациите за Евро 2024. Другият тим е Португалия, но „мореплавателите“ имат един мач по-малко от Франция.

Успехът на „петлите“ им позволи да задържат преднина от девет точки пред Нидерландия и Гърция във временното класиране на група B. Междувременно „лалетата“ успяха да надиграят южните ни съседи с 3:0. В същото време Дешан заяви, че разликата в мача с „детелините“ можеше да бъде по-голяма.

„Направихме всичко, което трябваше да направим, за да спечелим. Имахме около десет възможности за гол срещу агресивен отбор, който играеше дълбоко в своята половина. Съжалявам, че не отбелязахме повече голове. Но като цяло съм много доволен и горд от моя отбор“, каза френският треньор на пресконференцията.

„Победата се дължи не само добрата работа в защита. Всички играят съсредоточено веднага щом загубим топката. Също така трябва да оценим представянето на Майк Мейнян. Имаме способността да се защитаваме доста добре като отбор.“

Жиру беше попитан за сериозността на проблема му с глезена след мача. Той потвърди, че контузията е по-лека. Пред журналистите нападателят заяви:

„Не мисля, че е твърде сериозно. Ще се подложа на изследвания, но сега куцам много по-малко. Ситуацията с крака в този момент е много по-успокояваща. Малко е неудобно, може би ще трябва да сложа превръзка на глезена, за да го заздравя, но като цяло имах проблеми с него през последния месец.“

Франция няма да има квалификационен мач идната седмица. За сметка на това „петлите“ ще се изправят срещу домакина на Евро 2024 Германия в приятелски двубой, който ще се играе на „Сигнал Идуна Парк“ в Дортмунд във вторник вечер.