Футбол святВисша лига

Калвин Филипс ще бъде титуляр срещу Нюкасъл

Пеп Гуардиола потвърди, че Калвин Филипс ще започне за Манчестър Сити в сблъсъка от третия кръг на Купата на лигата срещу Нюкасъл на „Сейнт Джеймсис Парк“ в сряда.

Полузащитникът преживя трудни първи 14 месеца на стадион „Етихад“, откакто премина от Лийдс през юли 2022 г. Филипс стартира само в 4 от 24-те мача на „гражданите“ във всички турнири.

27-годишният футболист започна титуляр само в 14 срещи от Висшата лига за Сити и записа общо 347 минути в първенството. Английският национал има далеч повече игрово време под ръководството на Гарет Саутгейт за същия период, отколкото на клубно ниво.

Контузиите и впечатляващата форма на Родри в тима на Сити са основните фактори за резервния статут на Филипс при „гражданите“. Халфът може да напусне „Етихад“ през зимата, като фаворити за неговия подпис са Арсенал, Ливърпул и Уест Хем.

Сега Родри трябва да изтърпи наказание от три мача след червения му картон при победата с 2:0 над Нотингам миналия уикенд. Така Филипс получава рядката възможност да впечатли Гуардиола и да се върне сред титулярите на Сити.

Полузащитникът, който влезе като резерва през второто полувреме срещу Нотингам след червения картон на Родри, все още не бил включван в стартовия състав на „гражданите“ в нито един турнир този сезон. Все пак Гуардиола потвърди, че халфът ще бъде титуляр срещу Нюкасъл в сряда.

„Да, Филипс ще започне“, каза мениджърът на пресконференция във вторник, „Разбира се това е шанс за него, като не се отнася само за тази седмица. В много случаи, откакто пристигна, Филипс беше наистина важен за нас.“

„Неговото постоянство е забележително, той може да прави всичко в мача. Това, което видяхме срещу Нотингам, беше по-дефанзивна игра от негова страна. Той е изключително издръжлив и ни помогна да задържим резултата.“

„Важното е, че когато действа в по-малки пространства, нашите играчи ще му помагат. Мачът утре е важен и за всеки един двубой занапред ще решавам кое е най-доброто за отбора.“

Филипс може да играе в средата на терена с лятното попълнение на Сити Матео Ковачич. Гуардиола потвърди, че хърватинът ще се появи срещу Нюкасъл, както и Джак Грийлиш.

Ковачич пропусна последните три мача във всички турнири поради травма в гърба. Междувременно Грийлиш влезе като късна резерва при победата над Нотингам. Английският национал също пропусна три срещи заради контузия в коляното.

„Джак е много по-добър сега, Матео също“, каза Гуардиола. „Не знам колко минути ще играят, от началото на мача или второто полувреме, но ще се появят със сигурност срещу Нюкасъл.“

Манчестър Сити обаче ще бъде без Кевин Де Бройне, който е с тежка контузия. С различни оплаквания са още Джон Стоунс и Бернардо Силва. Гуардиола определи проблемите на клуба с травмите на ключови футболисти в началото на сезона като „изключителна ситуация“.

„Не мисля за контузиите много, просто следващата ми цел е да победим Нюкасъл“, добави мениджърът. „Сега се намираме в изключителна ситуация. Много играчи са контузени, като доста играха в повечето мачове и трябва да си починат.“

„Утрешният мач е важен, но срещите с Арсенал и РБ Лайпциг също имат голямо значение. Трябва да разпределям силите на отбора през този период и взимам под внимание контузиите, иначе ще имаме проблеми.“

Манчестър Сити ще се опита да спечели деветия си пореден мач във всички турнири и да се класира в четвъртия кръг на Купата на лигата. Нюкасъл, който е съперник на „гражданите“ в сряда, победи Шефилд Юнайтед с 8:0 последния мач от първенството в неделя.

Подобно на Сити, „свраките“ също имат проблеми с контузени играчи. Един от тях е Харви Барнс, който може да отсъства от терените „месеци, а не седмици“, според мениджъра Еди Хоу. Юнайтед е лишен от услугите също на Джоелинтън и Джо Уилок, които се възстановяват от контузии.