Sesame КупаБГ ФутболФутбол

Лудогорец триумфира със Сезам Купа на България след победа над ЦСКА1948 с 3-1

Лудогорец Разград триумфира за трети път в своята история в турнира Sesame Купа на България. Това се случи, след като „орлите“ спечелиха финалния мач през сезон 2022/23 от надпреварата, надделявайки над тима на ЦСКА 1948 в дуел, който се състоя на Националния стадион „Васил Левски“.

Символичните гости тръгнаха изключително агресивно в срещата и отбелязаха ранен гол чрез Кайо Видал в осмата минута, а отново той в 43-ата удвои актива на своя тим. „Червените“ не успяха да противодействат качествено на силния начален натиск на съперника и бързо се пропукаха, но след 25-ата минута намериха начин да се съвземат игрово.

След старта на втората част „червените“ заиграха много агресивно, което им донесе позитив в 59-ата минута и те намалиха своя пасив чрез Ивайло Чочев. Десетина след това столичани вкара и втори гол на „Васил Левски“, като Елитон се разписа, но попадението беше отменено поради засада на бразилеца. Преди това пък попадение и на Спас Делев за Лудогорец беше отменено поради засада в хода на нападението на Лудогорец.

В 83-ата влезлият като резерва за символичния гост – Матиас Тисера, разпечата вратата на Даниел Наумов и на практика гарантира третия трофей от Купата на България за тима от североизтока. В следващите дни двата отбора отново ще играят един срещу друг, този път в мач от идния кръг в efbet Лига на стадиона в Бистрица.

Успехът пък поставя „зелените“ на пътя на трети дубъл, но за целта те ще трябва да спечелят всичките си мачове в първото ниво на родния футбол до края на сезона, ако това стори и ЦСКА. Двата отбора са разделени от едва една точка помежду им. Победата за Лудогорец пък прави така, че четвъртия отбор, който ще финишира в efbet Лига ще играе баражен мач със седмия от родния шампионат за турнира от Лига на конференциите.

Лудогорец стартира по-агресивно срещата и беше много близо до това да открие резултата след малко повече от една минута игра. Десподов достави от корнер, а Игор Пластун продължи с глава, но Игор Тиаго и Кайо Видал се разминаха да засекат към вратата на столичани.

В хода на първите минути Лудогорец трайно се настани в половината на ЦСКА 1948, опитвайки да порази вратата на Даниел Наумов. В шестата разградчани имаха претенции за игра с ръка в наказателното поле на ЦСКА 1948 от Реян Даскалов, но бранителят на „червените“ действа без умисъл и играта продължи.

След седем минути игра Лудогорец отново беше близо до това да порази съперниковата врата, след като отбраната на ЦСКА 1948 действа доста колебливо, а Оливие Вердон стреля с глава, но току пред голлинията топката беше изчистена от Елитон. Мощният натиск на Лудогорец и слабата игра на ЦСКА 1948 в защита в първите минути донесе до попадение за „зелените“ в осмата минута. Тогава Кирил Десподов получи вдясно след пас от Шоу и елиминира Сидклей, след което центрира в наказателното поле на ЦСКА 1948. Даниел Наумов действа много лошо, след като не успя да избие решително топката и подаде към Кайо Видал, който нямаше как да сбърка в опразнената врата – 1:0.

Лудогорец продължи да играе значително по-добре от своя съперник, който сякаш беше стъписан от начина, по който започна мача и „орлите“ бяха близо до удвояването на резултата след четвърт час игра. Десподов даде балонен пас за Делев, който отигра с глава, но бранител на „червените“ изби в ъглов удар. След него атаката продължи, а Десподов достави блестящо топката към Игор Пластун, а той от два метра не успя да се разпише и прати кълбото над напречната греда на Наумов.

Четири след това Мануел Шоу стреля от средна дистанция, но ударът на анголеца профуча край лявата греда на Наумов, който нямаше вариант да реагира при точен удар. След 29 минути се видя и първата намеса на Симон Слуга, след като Алекс Колев опита да отклони за Радослав Кирилов, но хърватският вратар на символичния гост се намеси и улови.

В 30-ата Шоу елиминира добре вляво бранител на ЦСКА 1948 и продължи към средата за Кайо Видал. Той шутира плътно с десния крак, но топката не навести вратата на Наумов – аут. Малко след това Педро Нареси сбърка при изнасяне на топката, а Русев отне и напредна. Бразилецът се върна и фаулира юношата на Левски пред наказателното поле на Лудогорец. Ивайло Чочев шутира право в стената на „орлите“, след което Парвиз Умарбаев опита мощен удар с левия крак, като топката отлетя високо над вратата на разградчани.

ЦСКА 1948 започна да владее повече топката и се отпусна след припряния старт на срещата, а в 37-ата минута Ивайло Чочев шутира силно с левия крак от средна дистанция, за да накара Слуга да прави спасяване. При следващата атака отново Чочев атакува лудогорската врата, след като с гръб елиминира Спас Делев и стреля, но този път доста неточно.

В 39-ата пък Педро Нареси получи топка на дъгата на наказателното поле на столичани и стреля край Елитон, но неточно. Две минути преди края на редовното време пък „орлите“ удвоиха своята преднина. Педро Нареси изведе Кирил Десподов зад отбраната на ЦСКА 1948. Капитанът на „орлите“ опита да намери Игор Тиаго, но топката остана зад бразилеца, където беше атакувана от Кайо Видал, който направи 2:0 за разградчани.

След попадението Ивайло Чочев имаше сериозни претенции към Оливие Вердон и главния рефер за събитие по време на атаката на „орлите“, тъй като Чочев призова съдията, че тимът му е спрял да играе, за да се окаже медицинска помощ на Игор Тиаго при атаката, а голът беше потвърден. При ситуацията се видя, че съдията Драганов не подава сигнал, след което играта между двата отбора продължи.

Две след подновяването на играта през второто полувреме Георги Русев подаде към резервата Марио Топузов. Той подаде за нападателя Алекс Колев, който стреля елегантно, но Слуга с блестящ рефлекс прати топката към гредата си, за да не влети тя във вратата му. При ответното нападение Лудогорец вкара трети гол в срещата, след като Кирил Десподов шутира от дъгата, а Симеон Петров блокира топката. Тя отиде вляво към аутлинията, където притича Кайо Видал. Бразилецът подаде за Спас Делев, а той отблизо с глава покачи за 3:0.

След преразглеждане на ВАР обаче стана ясно, че има засада в хода на атаката и голът беше отменен поради засада на Кайо Видал след шута на Десподов.

В 59-ата минута тимът на ЦСКА 1948 върна един гол в срещата. Георги Русев изнесе топката вляво за Марио Топузов, който му продължи в наказателното поле на „орлите“. Топузов подаде пас към Ивайло Чочев, който „избяга“ от Пипа и Текпетей и с шпагат намали резултата – 1:2.

„Червените“ продължиха да атакуват разградската врата и стигнаха до втори гол в 67-ата минута чрез Елитон. Георги Русев центрира от фал, а бразилецът надскочи сънародника си Игор Тиаго, който прати топката във вратата на Слуга, но страничният рефер – Иво Колев, вдигна мигновено флага си за засада, тъй като бранителят на столичани беше в такава при центрирането на Русев.

Десетина минути преди края на редовното време резервите на „орлите“ Рай Насименто и Матиас Тисера комбинираха помежду си, а аржентинският нападател на Лудогорец прати топката във вратата на ЦСКА 1948, но реферите маркираха засада. Бригадата разгледа дълго време атаката на „орлите“ и в крайна сметка голът беше потвърден.

Две преди края Алекс Колев отправи изключително зрелищен удар от воле от сериозна дистанция и топката профуча плашещо близо над напречната греда на Слуга. Малко преди това Рай Насименто можеше да покачи още актива на Лудогорец, но Наумов реагира добре и спаси. Във втората минута от добавените 10 време от реферите Наумов трябваше да прави витално спасяване след бърза атака на Лудогорец и удар от Тиаго.