Футбол святВисша лига

Усетът на Роберто де Дзерби отново му носи успех

Точните смени на Роберто де Дзерби на полувремето помогнаха на Брайтън да победи с 3:1 Борнемут на „Амекс Стейдиъм“ в неделя.

„Чайките“ се борят на няколко фронта, като имат ангажименти в турнирите за Купата на лигата, ФА Къп и Лигата на конференциите. Това принуждава мениджъра да коригира състава за всеки следващ мач. За неделния кръг от първенството Дзерби предприе цели девет промени, след като Брайтън загуби от АЕК Атина в среща от Лига Европа в средата на седмицата.

Първото полувреме на „Амекс Стейдиъм“ бе разочароващо за „чайките“, но след почивката мениджърът заложи на резервите в този мач Митоми и Фати. Именно тяхно взаимодействие доведе до попадение за Брайтън веднага след подновяването на играта.

Японският национал отбеляза и третия гол за „чайките“ в срещата. По този начин Дзерби за пореден път показа своето умение да взима точните решения за отделните двубои. От началото на сезона резервите на Брайтън са отбелязали пет гола в първенството, което най-доброто постижение до момента в елита.

Преди разочароващия резултат в Лигата на конференциите срещу АЕК Атина, възпитаниците на Дзерби надиграха големите фаворити Нюкасъл и Ман Юнайтед с по 3:1 в последните си два мача от Висшата лига.

В неделния сблъсък с Борнемут домакините диктуваха темпото на игра през първото полувреме. „Черешките“ от своя страна доста добре контраатакуваха, но на гостите им липсваше точност в крайната фаза на нападението.

В 25-ата минута Борнемут успя да се възползва от неразбирателство в защитата на домакините. Барт Вербрюген се засуети с топка в краката и беше затворен от Райън Кристи. Печеливш от ситуацията се оказа Доминик Соланке, който прехвърли вратаря на Брайтън за първия гол в мача. Попадението на гостите бе изненадващо, най-вече заради игровото преимущество на „чайките“ до този момент.

Единствената слабост на домакините срещу Борнемут през първото полувреме бе желанието да задържат повече топката. По сходен начин се развиха и предишните им срещи в лигата този сезон. Въпреки игровото си преимущество в тях, Брайтън не съумяваше да се възползва максимално от това. „Чайките“ загубиха от Уест Хям през миналия уикенд с 1:3, а няколко дни след това бяха надиграни и от АЕК с 2:3, като записаха цели 70% от владение на топката във всеки от тези мачове.

В края на първото полувреме Били Гилмор пусна дълъг пас дълбоко в противниковата половина. Крайният защитник на „черешките“ Милош Керкез си отбеляза нелеп автогол, с което Брайтън стигна до равенството преди почивката.

Дзерби пусна резервите в този мач Фати и Митома през втората част, като това донесе повече острота в играта на домакините. В 60-ата минута Первис Еступинан намери Фати непокрит в наказателното поле, но 20-годишният футболист стреля неточно, пропилявайки шанса да отбележи първия си гол за Брайтън.

Борнемут обаче също създадоха добри положения пред вратата на домакините. „Черешките“ пропиляха няколко отлични възможности в последните десет минути на мача, като за пореден път разочароваха с представянето си в предни позиции в края на двубоя.

Брайтън постигна три поредни победи в лигата за първи път от октомври 2018 г. Следващият мач на „чайките“ е в сряда, когато възпитаниците на Дзерби ще се изправят срещу Челси в двубой от турнира за Купата на лигата. По същото време Борнемут приема Стоук Сити.