Тенис

Виктория Томова елиминира 27-ата в света и се класира за втория кръг на „Уимбълдън“

Най-добрата българска тенисистка – Виктория Томова, се класира за трети път в кариерата си за втория кръг на „Уимбълдън“. Софиянката елиминира на старта на най-големия турнир на трева в света поставената под номер 27 в схемата американка Бернарда Пера след 6:7 (3), 6:3, 6:3 и 2 часа и 20 минути чисто игрово време. Това бе дебютна победа за Томова над представителка на Топ 30.

Двубоят започна във вторник по обяд, но бе прекъснат в началото на втория сет при 1:0 гейма в полза на Томова заради дъжд. След продължително забавяне на програмата и в днешния ден срещата продължи, а намиращата се на 99-о място в света софиянка направи впечатляващ обрат.

След като загуби първия сет с тайбрек, въпреки че водеше с 6:5 гейма и пробив в него, Томова не се предаде.

При подновяването на играта в днешния ден двете състезателки си размениха по един бърз пробив, но след това българката направи нов такъв, за да дръпне с 5:3 гейма. Минути след това тя успя да спечели и втория сет, затваряйки го от втората си възможност.

В третия сет първата ракета на България при дамите поведе с 2:0 гейма, Пера изравни, но последва нов пробив за българката за 3:2. До края тя задържа преднината си и така за трети път след 2018-а и 2022-а година преминава старта на основната схема на „Уимбълдън“.

В следащия кръг Томова ще срещне участващата с „уайлд кард“ британка Кейти Боултър, която на старта на турнира победи в два сета австралийката Дария Савил. При нова победа 28-годишната българка ще се класира за третия кръг на турнир от Големия шлем за сефте в своята скромна кариера досега.