Футбол святВисша лига

Арсенал постигна специална победа над Ман Сити

Арсенал сложи край на поредица от 12 поредни загуби във Висшата лига срещу Манчестър Сити. „Топчиите“ спечелиха заслужена победа с 1:0 пред своите фенове на „Емирейтс“ в неделното дерби от първенството.

Мачът не предложи атрактивен футбол, като ще се запомни само с няколко възможности за гол пред двете врати. Победното попадение бе дело на Габриел Мартинели, който се разписа четири минути преди края на срещата. Това бе първи успех за лондончани във Висшата лига над Ман Сити от 2015 г. насам. Освен това поражението на „гражданите“ бе второ поред за тях в първенството. Подобна негативна серия „гражданите“ не са преживявали от декември 2018 г.

Арсенал започна без Букайо Сака, който се възстановява от контузия. В предни позиции за домакините играха Леандро Тросард, Еди Нкетия и Габриел Жезус. Жоржиньо бе поставен  непосредствено зад тях. Бразилецът бе предпочетен пред Кай Хаверц в предни позиции, като германецът влезе през втората част.

Междувременно звездата на Сити Рико Люис започна като титуляр за гостите. Полузащитникът се прояви с играта си срещу РБ Лайпциг в средата на седмицата. Шампионите стартираха по-добре мача и създадоха първите опасности пред неуверения в този мач Давид Рая.

Само след шест минути игра испанецът увисна при корнер и Деклан Райс трябваше да се намесва решително. Англичанинът изчисти удара на Йошко Гвардиол от голлинията. В 12-ата минута Рая отново бе подложен на изпитание, след като изстрел на Алварез премина съвсем близо до вратата.

Футболистите на Арсенал постепенно се окопитиха и изнесоха играта по-далеч от своето наказателно поле. В 31-ата минута Матео Ковачич се превърна в главното действащо лице на терена. Хърватинът извърши груб фаул срещу Мартин Одегард. Ситуацията трябваше да бъде прегледана с VAR от главния рефер Майкъл Оливър, който в крайна сметка показа само жълт картон на Ковачич.

Четири минути по-късно хърватинът имаше късмета да избегне ново официално предупреждение. Ковачич фаулира Райс, но Оливър му спести втория жълт картон. Артета замени Тросар с Мартинели на почивката и това се оказа неговият печеливш ход в дербито. В същото време Гуардиола предпочете да рискува, като не извади провинилия се през първото полувреме Ковачич.

Вдъхновеният Мартинели се нуждаеше само от шест минути, за да отправи удар към вратата на Сити. Изстрелът му не изненада Едерсон, който без проблеми улови. В 55-ата минута Луис отбеляза попадение във вратата на гостите, но то бе отменено заради нарушение.

Играта в последния четвърт час на мача се накъса и по всичко изглеждаше, че и двата отбора са доволни от реми. Мениджърите направиха поредица от смени, които не промениха по никакъв начин положението на терена. И двата отбора често грешаха в своите подавания. Определено мачът няма да се запомни с атрактивен футбол, какъвто иначе сме свикнали да наблюдаваме от Арсенал и Сити.

В края на дербито дойде доста неочакваната от мнозина развръзка. В 87-ата минута домакините се възползваха от неразбирателство в защитата на „гражданите“. Томиясу комбинира с Хаверц, който пропусна за Мартинели. Бразилецът отбеляза единственото попадение след рикошет в Аке.

Четири минути добавено време не бяха достатъчни за неубедителния в този мач тим на Сити да преодолее сгъстената защита на Арсенал. С победата си лондончани се изкачиха на 2-ото място във временното класиране, като имат равен брой точки с лидера Тотнъм.

Следващият мач на Арсенал е гостуване на Челси. Лондонското дерби е на 21 октомври, докато в същия ден Сити приема Брайтън.