Футбол свят

Невероятен Гюндоган помогна на Манчестър Сити да спечели ФА Къп

Манчестър Сити победи Манчестър Юнайтед с 2:1 на „Уембли“ в мач от финала на ФА Къп. Попаденията за „гражданите“ бяха дело на Илкай Гюндоган, който на два пъти се разписа с изстрели от въздуха, докато за „червените дяволи“ точен бе Бруно Фернандеш от дузпа, която бе отсъдена за игра с ръка на Джак Грийлиш. Това е втори трофей за Манчестър Сити през сезона, като това е и шестата купа от този турнир за „гражданите“. Тимът на Пеп Гуардиола продължава да преследва исторически требъл, като ще се подготвя за двубоя с Интер от Шампионската лига.

В 13-а секунда „гражданите“ шокираха „червените дяволи“, след като Кевин де Бройне отклони топката към Илкай Гюндоган, а последният стреля от въздуха, за да вкара фамозен гол. Давид де Хеа бе безпомощен – 1:0 за Манчестър Сити.

Малко след това тимът на Пеп Гуардиола можеше да удвои резултата, но изстрелът с глава на Родри профуча малко встрани от десния страничен стълб на Манчестър Юнайтед. В 21-а минута Ерлинг Халанд овладя и опита изстрел извън наказателното поле, но мощният му удар прелетя над напречната греда на Де Хеа.

В 28-а минута Кевин де Бройне получи свободно пространство, а полузащитникът се възползва и опита силен удар по тревата с левия с крак, който премина близо до дясната греда на „червените дяволи“. Три менути по-късно Манчестър Юнайтед имаше претенции за дузпа, след като Джак Грийлиш игра с ръка в собственото си наказателно поле. Първоначално съдията остави играта да продължи, но после бе посъветван от своите колеги да разгледа ситуацията на монитора на ВАР. Пол Тиърни прецени, че дузпа има и отсъди наказателен удар за „червените дяволи.

Бруно Фернандеш се нагърби с изпълнението, като изпрати вратаря в грешния ъгъл и успя да изравни резултата – 1:1.

Второто полувреме започна страхотно, след като в 51-а минута Кевин де Бройне отново намери Илкай Гюндоган на границата на наказателното поле, а последният пак стреля от въздуха и за втори път Давид де Хеа беше безпомощен – 2:1 за Манчестър Сити.

Манчестър Сити отново можеше да отбележи, след като Кевин де Бройне успя да се освободи от персоналния си пазач и след като навлезе в наказателното поле, стреля с левия крак, но вратарят на Манчестър Юнайтед успя да отрази с крак.

В 71-а минута Джак Грийлиш отклони към Халанд, който стреля веднага, но вратарят на Манчестър Юнайтед успя да спаси. Илкай Гюндоган бе на добра позиция и успя да довкара топката в мрежата на „червените дяволи“, но попадението бе отменено поради засада.

В ответната атака Алехандро Гарначо, който се появи като резерва, демонстрира добър дрибъл, след което отправи удар от ръба на наказателното поле, но топката премина на сантиметри от левия страничен стълб на Ортега.

В продължението Манчестър Юнайтед можеше да изравни, като играч в червено стреля с глава, а Джон Стоунс самопожертвователно се хвърли към гредата, успявайки да изчисти и да спаси аванса на своя отбор. Това бе страхотен шанс за „червените дяволи“.

Повече положения в срещата нямаше и Манчестър Сити надделя над Манчестър Юнайтед с 2:1 във финала на ФА Къп, като успя да спечели втори трофей през настоящия сезон.

Манчестър Сити: 18. Щефан Ортега, 25. Мануел Аканджи, 3. Рубен Диаш, 2. Кайл Уокър, 16. Родри, 5. Джон Стоунс, 10. Джак Грийлиш, 20. Бернардо Силва, 8. Илкай Гюндоган, 17. Кевин де Бройне, 9. Ерлинг Халанд

Треньор: Пеп Гуардиола

Манчестър Юнайтед: 1. Давид де Хеа, 23. Люк Шоу, 19. Рафаел Варан, 2. Виктор Линдельоф, 29. Аарън Уан-Бисака, 17. Фред, 18. Каземиро, 14. Кристиан Ериксен, 25. Джейдън Санчо, 8. Бруно Фернандеш, 10. Маркъс Рашфорд