Футбол свят

Саутгейт държи на избора си

Мениджърът на Англия Гарет Саутгейт заяви, че ще продължи да разчита на Хари Магуайър и Люк Шоу, които са част от Манчестър Юнайтед. Двамата играчи търпят немалко критики за представянето си както в клубния тим, така и в националния отбор. Все пак мениджърът на „Трите лъва“ признава, че би обмислил това свое решение в случай, че дуото загуби титулярните си места при „червените дяволи“.

Магуайър и Шоу направиха немалко грешки през този сезон и са на път да се разделят с отбора, воден от нидерландския треньор Тен Хаг. Въпреки това двамата бяха част от разширения състав от 28 английски играчи, взели участие на Световното първенство в Катар през миналата година.

Саутгейт разчита на двойката защитници и в европейския турнир Лига на нациите. Магуайър и Шоу играха в злополучните за „Трите лъва“ мачове с Италия и Германия през есента на 2022-а. Англия претърпя загуба от „адзурите“ с 0:1 в Милано, а впоследствие стигна до реми 3:3 с Германия на стадион „Уембли“.

Магуайър игра по 90 минути и в двата мача, но грешки на централния защитник доведоха до отбелязването на два гола от Германия насред Лондон. Първо, Гюндоган реализира от дузпа, а Кай Хаверц завърши по брилянтен начин контраатака, преодолявайки стража на домакините Ник Поуп.

Междувременно Шоу бе на резервната скамейка и игра в последните 20 минути срещу Италия. В мача с Германия именно той отбеляза един от трите гола за „Трите лъва“. Срещу Бундестима бе направен пълен обрат, като Кай Хаверц възстанови равенството и оформи крайния резултат в 87-ата минута.

Мнозина поставят под въпрос избора на Магуайър и Шоу в състава на Саутгейт, но английският треньор защитава решението си да включи и двамата защитници в първия отбор:

„Предизвикателството е голямо, особено по отношение на това колко мача са изиграли през сезона“, каза Саутгейт пред английските медии. „Знам, че всички се фокусират върху представянето на Хари, но имаше някои много важни моменти, в които Магуайър бе на висота с националната фланелка.

А Люк е един изключителен футболист, така че какво да правим? Да не изберем него, защото няма достатъчно мачове през сезона, или да изберем играч, който може да направи това, което видяхте от Шоу в последните двубои на Англия?

Това винаги ще бъде повод за спорове, но мисля, че в тези моменти трябва да подкрепяме нашите най-добри и най-опитни футболисти. Освен ако не сме в ситуация, в която е почти невъзможно да ги изберем.“

Въпреки че играеше с петима защитници през по-голямата част от кампанията си в Лигата на нациите, Англия запази само една суха мрежа и допусна общо 10 гола от шестте си мача в Лига А група 3. Но Саутгейт вярва, че неговата постройка не е основната причина за неволите в защита.

„Не мисля, че системата е отговорна за някой от головете“, добави 52-годишният мениджър.

„Това е извън всякакво съмнение. Срещу Германия играхме наивно, допускайки гол от контраатака, а първото и третото попадение бяха дело на индивидуални грешки. Така че в крайна сметка това, което ме зарадва, беше заплахата, която представлявахме за противниковата защита, играейки с тази система. Хората имат свое мнение. Но мисля, че това е най-добрият начин на игра за нас.

Трябва да приема, че ще се вдигне голям шум около отделните футболисти и отбора като цяло, но аз ще бъда непоколебим. Няма да променя решението си, за да дам повече време на тима да постигне това, което очакват от нас. Иначе е безсмислено да го правя.

Мисля, че играчите са отдадени на целта. Те знаят, че колкото повече играем по този начин, толкова по-комфортно ще се чувстваме. Досега имаше немалко положителни знаци в представянето и на двамата играчи за Англия.“, завършва Саутгейт.

„Трите лъва“ стигнаха пореден четвъртфинал на Световно първенство през миналата година, като преди Мондиала в Катар записаха 6 срещи без успех.